Крики обурення, бойове студентство, мовчазний Меджліс, нахабство Квіта та заступник міністра в обіймах студента, — що взагалі вчора відбулося в Таврійському національному університеті?
Нагадаємо, що в рамках реформи вищої освіти Міністерство освіти і науки поставило собі ціль реорганізувати малі університети, навчання в яких «на низькому рівні» чи їх утримання «збиткове» для держави. Також у міністерстві часто згадують кредит від Світового банку, який зможуть надати в разі успішної «оптимізації». Під ніж потрапив і Таврійський національний університет.
У рамках кампанії «Проти зливання знань» «Пряма дія» об'єдналася зі студентством ТНУ для відстоювання їх права вчитися там, де вони обрали.
Вчора відбулися збори трудового колективу університету, на які планував приїхати заступник міністра освіти Михайло Винницький — обличчя нинішньої реформи. Унаслідок такої новини, учасники «Проти зливання знань» організували акцію під стінами ТНУ. Важливо наголосити, що поліція були повідомлені та ніяких заперечень на проведення події не надходило.
О 12:00 студентство збирається для мітингування. На наше превелике здивування на події був не лише Винницький, але й керманич Києво-Могилянської академії Сергій Квіт (поціновувач перешкоджати діяльності «Прямої дії» та незалежного студентства).
Першу годину викладачі ТНУ ділилися своїми думками про успішність роботи університету за останній рік. Якщо днями раніше Михайло Винницький висловився журналістам, що керівництво ТНУ погано працює, то викладацтво вважало інакше. На зборах один із працівників університету наголошував, що робота ректора за останній рік є «більше ніж задовільна». Одноголосно — а по іншому голосування не відбувалися на зборах — було вирішено зійтися на середині: робота ректора Бортняка «задовільна».
Насправді, аналіз роботи ТНУ був дуже важливим для кращого розуміння, як працює університет «із середини». Адміністрація наводила переконливі докази, що Винницький помиляється. Тим-то обурює, що під час цих промов як заступник міністра, так і Квіт мали важливіші справи у смартфонах.
Варто сказати, що з-поміж цих промов активне студентство, яке прийшло висловити свою думку, було ковтком свіжого повітря, яке пояснювало, за що йде боротьба — не за існування стін, кафедр чи роялю, що коштує більше 100,000$, а за сприятливе розвитку середовище викладацтва та студентства. Моментами це розуміли всі, коли, скажімо, після гучних гасел «Бунтуй, кохай, ТНУ не віддавай» уся зала займалася оплесками.
На жаль,чітко відчувалося, що студентів обмежували. Що вже казати, що навіть Винницький, Квіт і Чубаров Рефат отримали право висловити раніше, аніж ті, хто навчаються і є серцем закладу вищої освіти. Ніхто з перерахованих вище не підтвердив документально чи процедурно свої обіцянки зберегти бюджетні місця, навчальні спеціальності тощо. Меджліс кримськотатарського народу також не став на бік студентів, обґрунтовуючи це тим, що вони «вивчають ситуацію».
Коли, врешті-решт, студентку Мар'яну підпустили до мікрофону, то трапилося те, що обурило, здається, навіть Михайла Винницького: сонцесяйний керманич КМА демонстративно покинув збори. Авжеж, нелюбов Квіта до вільнодумних студентів відома, одначе настільки яскраво показати свою пихатість було несподівано навіть для нього.
Згодом, Винницький теж покинув збори. Перед дверима до нього підійшов один зі студентів ТНУ, аби жартома обійняти заступника міністра. Як не силою, то любов'ю.
Що ми маємо як підсумок? МОН твердо стоїть на своєму, що об'єднання є неминучим. Як і раніше, Лісовий і Винницький надають перевагу авторитарному управлінству, а не демократичному реформуванню вищої освіти. Сподіватися, що викладачі ТНУ їх переконали — легковажно. Але університет не планує здаватися — колектив направив звернення до Верховної Ради і президента, і буде подавати судовий позив через рішення уряду.