17-20 серпня неподалік від Варшави відбувся Четвертий з’їзд молоді в робітничому русі, організований загальнопольською профспілкою «Inicjatywa Pracownicza».
В ньому взяли участь польські активісти з різних міст, представник французьскої профспілки «Solidaires étudiant‑e‑s», а також учасники та учасниці профспілки «Пряма Дія». На з’їзді обговорювали способи відстоювання прав робітників та досягнення кращих, досвід самоорганізації на робочому місці і в університеті, проблеми, з якими стикаються українська, польська та французька молодь.
17 серпня, у перший день з’їзду, учасники молодіжного крила «Inicjatywa Pracownicza» представили свою організацію, окреслили свої основні задачі – це, зокрема, залучення молоді до профспілкового руху та боротьба за збереження соціального характеру освіти, – розповіли, що за три роки існування молодіжки їм вдалося, а що ні. Ретельно розглянули помилки та практичні рекомендації в активістичній діяльності профспілки.
На другий день активісти «Прямої дії» взяли участь в панелі, присвяченій обміну досвідом з міжнародними профспілками, де розповіли про історію, роботу та цілі профспілки, поділилися головними успіхами та кампаніями, проведеними за час діяльності нового покоління. Ми розповіли про свою діяльність, зокрема те, що за 6 місяців ми запустили кампанію за збереження студентських бюджетних місць, для тих, хто пішов в академічну відпустку, а також провели ряд екологічних акцій і тиждень антифашизму. За цей невеликий час наш актив виріс з маленької групи ентузіастів до більше ніж 40 людей.
Під час цієї панелі ми мали можливість порівняти наш досвід із досвідом товаришів із французької «Solidaires étudiant‑e‑s» і польської IP. Ми розповіли про студентське повсякдення в Україні, умови в університетських гуртожитках, стипендії, фінансування студій. Дискутували про проблеми залучення нових членів, зокрема як досягти якнайбільшої кількості студентів і залишитися при цьому саме лівою профспілкою, не перетворившись на звичайне аполітичне небоєздатне студентське об’єднання. Окрім того, обговорили координацію студентських рухів із робітничими, а також можливість об’єднання у студентську профспілку не лише студентства, але й інших працівників освіти.
Не можна обійти стороною дискусію по темі «сміттєвих контрактів»: так у Польщі називають договори, укладені за цивільним правом в обхід трудового кодексу і для яких характерними є обмежені права робітника на користь роботодавця. Актуальне це питання і для України, особливо зважаючи на ситуацію з трудовими правами під час війни.
19 серпня плідно працювали на воркшопах: набиралися досвіду, як створити профспілку на підприємстві, як залучити неактивних колег і як, скажімо, відстояти своє право на зарплатню. На одному з воркшопів учасники займалися розробкою концепції агітаційної листівки, метою якої було спонукати робітників-мігрантів (переважно з України) боротися за рівні умови праці з поляками та вступати в профспілки. Відтак, активісти «Прямої Дії» допомогли перекласти листівку й адаптувати їх під проблеми, з якими найчастіше зустрічаються наші співгромадяни на підприємствах Польщі.
В останній день з’їзду експерти з «Inicjatywa Pracownicza» провели воркшоп, на якому на реальних прикладах навчали, як найманим робітникам ефективно проводити переговори з роботодавцем, обговорювали плюси та мінуси посередництва.
Ми познайомилися з багатьма товаришами та товаришками з Польщі, Німеччини та Франції, обмінялися досвідом розбудови студентських об’єднань і боротьби за гідні умови навчання. Презентація досягнень «Прямої дії», розповідь про відвагу українського студентства, що готове боротися за гідну освіту під час війни, надихнули наших міжнародних друзів, а з нашого боку, участь у з’їзді «Inicjatywa Pracownicza» вкотре переконала нас, що кооперація з міжнародним профспілковим рухом й обмін досвідом є необхідними для розбудови нових лівих демократичних ініціатив, як-от «Пряма дія».
МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ СТУДЕНТІВ — ШЛЯХ ДО ГІДНОЇ ОСВІТИ!